30 юни 2013, неделя
ЗАРАДИ СЪДА ВСС ЩЕ ЗАСЕДАВА В ЧЕПЕЛАРЕ
ОПТИМИЗИРАНЕ
* Гражданите няма да бъдат лишени от правосъдие на място, декларира председателят на Окръжен съд-Смолян Любен Хаджииванов
* Запазват се съдии и чиновници в сградата на Темида само се сменя шапката...
Любен Хаджииванов
|
Предложил съм на Висшият съдебен съвет на изнесено заседание в Чепеларе да разгледа казуса с оптимизацията на Районния съд в града. Това оповести пред медиите вчера председателят на Окръжния съд в Смолян Любен Хаджииванов. И уточни, че на това заседание през месец септември са поканени да присъстват и заинтересованите страни - областният управител, двамата председатели на Районни съдилища - в Смолян и в Чепеларе, кметът на града под мечи чал, ОбС, бизнесът. Информирани затова са и министърът на правосъдието Зинаида Златанова и главният прокурор Сотир Цацаров.
Предложението ми до ВСС е за промяна на границите на Районен съд - Смолян и Районен съд-Чепеларе. При окрупняването ще се преразпределят съдиите и служителите в Районен съд-Смолян, като ще се запазят съдебната сграда и съдебната инфраструктура, държавният съдебен изпълнител и съдията по вписванията. Т.е. гражданите ни най-малко няма да бъдат ощетени и на място ще получават правосъдие, в същото време ще се специализират съдиите по граждански и наказателни дела и ще се уеднакви съдебната практика, обясни накратко Хаджииванов всичко, което би засегнало интереса на местното население. Съдиите ще пътуват, но не и гражданите. На място в съдебната сграда хората ще си вадят и свидетелства за съдимост
Разбирам чувствителността на хората в Чепеларе, че едва ли не със закриването на институцията се закрива и градът им. След като там вече са закрити горското стопанство, данъчното поделение и т.н. Настина Районният съд в града е първият в Смолянска област, открит през 1879 г. веднага след Освобождението с указ на руското управление. Знам, че има нотка на гордост и патриотизъм от това, но натовареността на съдебната институция е доста слаба - 22 дела средно на месец, срещу 35 средно за страната. В същото време останалите съдилища в региона обслужват по няколко общини, а Чепеларе - само своята. В Девин гледат дела и на боринци, и доспатчани, в Златоград - освен на златоградчани и на неделинци. Мадан обслужва и хората от Рудозем, а Смолян - и Баните. В същото време съотношението съдии -служители е 1:7, което ще рече на един съдия се падат 7 служители, което също трябва да се оптимизира, коментира с езика на цифрите председателят на Окръжния съд.
Кметството и общинските съветници от десетина дни повдигат въпроса за трансформацията на съда пред обществеността.Част от тях дори стягат протести. Но във времена на криза, да издържаш ненужно чиновнически апарат, който няма с какво да бъде натоварен и то при условие, че услугата за граждани няма да пострада, е нелогично. Обяснението е - търсене на дивиденти пред населението, че се работи в негова полза. Дали обаче това са най-наболелите въпроси, които имат да решават в Чепеларе? Или е най-лесният за отвличане на вниманието, че нещо се работи.
Анета ТОДОРОВА
1 коментар: